پیستوله برقی چیست و چه کاربردی دارد ؟چکیده ؛
 این دستگاه در واقع عبارت است از رنگ پاش هایی که با تکنولوژی خاصی اقدام به پاشش رنگ می
نمایند، به این صورت که درون سیستم این ابزار ، یک مخزن رنگ و یک مخزن هوا وجود دارد که با
برخورد هوا با رنگ باعث پودری شدن رنگ و در نهایت اسپری شدن آن به بیرون می شود .

پیستوله یکی از ابزار های مهم و کاربردی در رنگ پاشی است. استفاده از پیستوله برقی موجب سرعت کارها در حجم بالا می شود و علاوه بر این می توان سطوح را به صورت یکنواخت و یک دست ، رنگ آمیزی کرد. کار با پیستوله برقی موجب صرفه جویی در زمان نیز می شود. هنگام کار با پیستوله های برقی از دو مدل رنگ پاشی افقی و عمودی می توان استفاده کرد.

پیستوله های برقی دارای یک قسمت به نام تفنگ پاشش هستند که گاز های تبدیل شده به پودر رنگی را به بیرون منتشر می نمایند، این تفنگ ها یا به اصطلاح اسپری گان ( Spray Gun )به صورت های مختلفی از قبیل دستی، بادی ، اتوماتیک و … تبدیل می شوند .


این اختراع در سال های بعد توسط ادوارد سیمور (Edward Seymour) تکامل یافت و به رنگ پاش های امروزی که در بازار به نام پیستوله برقی میشناسیم تبدیل شد ، در این پیستوله ها رنگ تبدیل به گاز می شود .در این پیستوله ها رنگ تبدیل به گاز به شکل پودر رنگی پخش می شود .

در سال های بسیار دور آقای فرانسیس داویس میلت ( Francis Davis Millet ) پایه گزار نقاشی به وسیله اسپری بوده ، که در سال های بعدی یعنی ۱۸۹۲ با تکامل این اختراع بدست آقای ویلیام پرتیمن ( William Pretyman ) با استفاده از یک شلنگ و سوزن به خصوص و ترکیب نفت به علاوه فلز سرب سفید موفق شد یک رنگ پاش ابتدایی اختراع کند .

پیستوله های برقی با توجه به نوع پاشش رنگ ،دارای قطعاتی به شرح زیر می باشند :

فیلتر
سوئیچ
ساچمه
سیم تغذیه
محور فولادی
بوبین
لوله برنجی
دکمه انتخاب مقدار رنگ
 بدنه اصلی
محکم کننده مخزن
فنر پستانک
سر لوله برنجی
ترمینال
کلاهک مفصلی
قطعات ذکر شده بالا با توجه به عملکرد و نوع پیستوله می تواند متفاوت باشد .

اصلی ترین کاربرد پیستوله برقی چیست ؟ اصلی ترین کاربرد آن در عملیات رنگ آمیزی سطوح مختلف خارجی می باشد ، این ابزار اصولا در رنگ کاری ها استفاده می شود  به این خاطر که حجم زیادی از رنگ به صورت اسپری از طریق نازل پاشش به بیرون پرتاب می شود .هنگام کار با پیستوله برقی رنگ به صورت اسپری از طریق نازل پاشش به بیرون پرتاب می شود .

صنایع خودرو سازی ، دوچرخه سازی ، دکوراسیون داخلی منزل و اداری از جمله مبلمان، کابیت، دیوار، پارتیشن و موارد مشابه ، از پر مصرف ترین اصنافی هستند که از پیستوله برقی استفاده می کنند .در ادامه به صورت تیتر وار اشاره می کنیم که کاربرد های پیستوله برقی چیست.
رنگ آمیزی دیوار
رنگ آمیزی محصولات در کارخانه های صنعتی
پاشیدن مواد ضدعفونی کننده و موارد مشابه
رنگ آمیزی فلزات و نرده ها
رنگ آمیزی روی سطوح چوبی و بدنه مبلمان
انواع نازل در پیستوله های برقی
پیستوله ها نازل های مختلفی دارند که بر اساس شکل و اندازه با یکدیگر متفاوت هستند. هر کدام از این نازل ها کاربرد و کارایی خاصی دارند و با توجه به حجم کار و نیازی که هنگام کار داریم باید نازل ها را انتخاب کنیم. سایز نازل ها در پیستوله های برقی مهم است و در کارایی آنها تاثیر گذار است.

رایج ترین نازل ها به شرح زیر است: 

نازل خرطومی شکل
نازل خرطومی تو خالی
نازل جریان صاف
انواع سیستم پاشش رنگ در پیستوله های برقی
پیستوله های برقی با دو قابلیت HVLP و LVLP پاشش رنگ را انجام می دهند.


HVLP در این پیستوله ها اسپری به صورت تفنگی انجام می شود. برای تامین هوا از یک کمپرسور استفاده می شود. این قابلیت همانند یک توربیتن عمل کرده و حجم بسیاری از هوای گرم با یک فشار کم از دهانه رنگ پاش بیرون می آید.

LVLP 
رنگ پاشی در این پیستوله بر خلاف رنگ پاشی HVLP انجام می شود. در این دستگاه از حجم کمی از هوا برای تبدیل شدن آن به رنگ استفاده می شود.
رنگ پاشی در پیستوله های برقی به دو روش دستی و خودکار انجام می شود. با توجه به کاربرد پیستوله برقی و نوع کاری که قرار است انجام دهیم می توانیم یکی از این دو روش را انتخاب کنیم.

یکی از ساده ترین و آسان ترین شیوه های رنگ پاشی است و در کارهایی با حجم کم انجام می شود. موارد کاربرد این شیوه بیشتر برای رنگ آمیزی سطوح است.
در روش رنگ پاشی خودکار دقت بیشتری نسبت دستی وجود دارد. علاوه بر این در این روش رنگ پاشی با سرعت و دقت بیشتری انجام می شود. از این روش بیشتر برای کارهایی با حجم بالا انجام می شود که در اجرای آنها نیاز به سرعت و دقت بیشتری داریم.


وکلام آخر :
شماعزيزان ميتوانيد براي تهيه ي رنده برقي نجاري،با بهترين کيفيت و با قيمتي مناسب، ازبرندهاي معتبر به سايت وي آي پي ابزار مراجعه بفرماييد .


تماس با ما

تلفن : 02166347589 -02166344825

پست الکترونیک:info@vipabzar.com

تهران خیابان امام خمینی جنب بیمارستان سینا کوچه شهید میرزایی پلاک 30 پاساژ محسن طبقه سوم واحد 60 (امکان خریدحضوری کالاوجودندارد)

  • logo-samandehi
جدیدترین های Vipabzar در نرم افزار موبایل نسخه اندروید 

تمامی حقوق محفوظ می باشد